Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Nihat Ergün, NNT Nanoteknoloji AR-GE Merkezi'nin açılış törenini gerçekleştirmiştir.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi'ndeki NNT Nanoteknoloji A.Ş ARGE Merkezi'nin açılışına katıldı.

Ergün, Nanoteknoloji A.Ş AR-GE Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün:

"Bor madenini, biz taş toprak gibi sattık. Başkası da o taşın toprağın içindeki cevheri, keşfedilmemiş alanları keşfederek onları sattı. Şimdi bizde kendi rezervimiz içindeki keşfedilmemiş alanları keşfediyoruz". Açılışta bir polis memuru, ultra güçlendirilmiş alüminyum zırha ateş ederek, zırhın kurşun geçirmezliğini test etti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Ne kadar girişimci ruha sahip insan potansiyelimizin olduğunu gördükçe geleceğe dair umutlarımız her geçen gün daha da artıyor" dedi.

Bakan Ergün, Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi'ndeki NNT Nanoteknoloji A.Ş ARGE Merkezi'nin açılışında, katıldığı bir çok program arasında kendilerini en çok sevindirenlerin tesis açılışları olduğunu ifade etti.

Açılan her fabrikanın yaptığı üretim, ihracat ve oluşturduğu istihdamla Türkiye'nin hedeflerine bir adım daha yaklaşmasına vesile olduğunu ifade eden Ergün, hükümet olarak Türkiye'de özel sektörün yaptığı yatırımları arttırmak için yoğun bir çaba ve gayret içerisinde olduklarını söyledi.

Ülkelerin özel sektör eliyle gerçek zenginliği yakaladığını anlatan Bakan Ergün, şöyle devam etti:

''Devlet ona altyapı hazırlar, önünü açar ve işini kolaylaştırır. Bizler de onu yapmaya çalışıyoruz. Ne kadar girişimci ruha sahip insan potansiyelimizin olduğunu gördükçe geleceğe dair umutlarımız her geçen gün daha da artıyor. Özellikle son 10 yıl içerisinde makro istikrarı yakalamak, iş ve yatırım ortamını iyileştirmek ve bunları kökleştirmek için attığımız adımların artık yavaş yavaş meyvelerini topluyoruz.

2002 yılında 43 milyar lira olan özel sektör yatırımları 2010 yılında 164 milyar liraya ulaşmıştır. 2002 yılından 2010 yılına kadar özel sektör yatırımları 4 kat artmıştır. Bu yılın ilk çeyreğinde yapılan yatırımlarla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 oranında artmış bulunuyor. Türkiye'nin istikrarlı bir şekilde devam eden büyüme süreci ile birlikte bu rakamların daha fazla artacağından kuşku yoktur.''

NİTELİKLİ YATIRIM

Şartların Türkiye'nin lehine gelişmekte olduğunu vurgulayan Ergün, ''Yeter ki Türkiye kendi içinde doğru adımlar atsın, yeter ki biz yanlış işler yapmayalım. Dünyadaki gelişmeler kesinlikle ülkemizin menfaatine sonuçlar doğuracak gelişmelerdir, tabii iyi takip edersek'' dedi.

Sadece bir fabrikanın açılışını yapmadığını vurgulayan Ergün, yatırımların sayısının artması kadar, nitelik olarak artmasına da büyük önem verdiklerini belirterek, ''Burada çok nitelikli bir yatırımın açılışını gerçekleştiriyoruz. Herhangi bir yatırım değil'' diye konuştu.

Son 10 yılda Türkiye'nin üretim yapısında, düşük teknoloji ürünlerden orta ve ileri teknoloji ürünlere yüksek katma değerli ürünlere doğru başarılı bir dönüşüm yaşandığını, buradaki örneklerin de bu başarılı dönüşümün göstergesi olduğunu dile getiren Bakan Ergün, ''Bor madeni taş toprak olarak da satarsanız, bir lira kazanırsınız. Ama bor madeninin türevlerini sanayide kullanırsanız o zaman bunu bin liraya satarsınız. Kilosunu bir liraya satmak var, gramını bin liraya satmak var'' dedi.

2023 HEDEFİ

Bakan Ergün, şöyle devam etti:

''2023 yılında yıllık 500 milyar dolar ihracat yapmak ve dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmak istiyorsak, bizim bunu ileri teknolojili ürünlere yüksek katma değerli ürünlere geçişte başarabileceğimizi vurgulayan Bakan Ergün,''Yoksa alelade ürünler satarak, fındık fıstık satarak bu işler olmaz. İleri teknolojili ürünlere yüksek katma değerli ürünlere geçişini sağlamak, bizim insanımızın sahip olduğu bir potansiyeldir. Bunu geçekleştirmek için özel sektörün yenilik, ARGE, teknoloji, tasarım ve markalaşma kapasitesini arttıracak adımlara yönelmesi gerekiyor. Bütün özel sektör, Nano Teknoloji A.Ş. gibi kendisini yenileyen ve yeniliklere yönelen çaba içerisinde olmalıdır.''

İşadamlarının düşük teknolojili ürün ve sektörlerden çok, ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürün ve sektörlere daha çok yatırım yapmayı planlamalarını isteyen Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kalıcı zenginlik, ARGE'de, inovasyondadır, ona yönelmemiz lazım. İnsanlığa sınırlarını zorlatan ve yeni ufukları açan nanoteknoloji bu açıdan bakanlığımızın en çok önem verdiği alanlarımızın başında gelmektedir. Bugün dünyada nanoteknoloji artık, tıptan elektroniğe enerjiden tarıma hemen hemen her alanda uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 2004 yılında dünyada nanoteknoloji ürünleri pazarı 13 milyar dolar iken, bu rakamın 2014 yılında 2,6 trilyon dolara ulaşması beklenmektedir. Çünkü bu alan çok gelişmeye açık ve yapılacak çok iş var. Dolayısıyla böyle devasa büyüklükte ve hala yüksek büyüme potansiyeli olan bir alana yapılacak olan yatırımların her zaman yanında olacağız.''

BOR'UN ÖNEMİ

NNT Nanoteknoloji A.Ş'nin, bor konusunda yaptığı başarılı çalışmalarla dikkat çeken bir firma olduğunu anımsatan Ergün, ülkemizde, bor madeni üzerinde en çok konuşulan ve spekülasyonları son derece açık konuların başında geldiğini kaydetti.

Bor madenlerinde dünya rezervlerinin yüzde 65'inin ülkemizde olduğunu işaret eden Ergün, şunları kaydetti:

''Ama dünya bor piyasasının yüzde 65'ini Amerika Birleşik Devletleri hakim. Biz taş toprak olarak sattık, onlar türev olarak sattı. Onlar teknoloji ile birleştirdiler, biz taş toprak gibi sattık. Başkası da o taşın toprağın içindeki cevheri, keşfedilmemiş alanları keşfederek onları sattı. Şimdi bizde kendi rezervimiz içindeki keşfedilmemiş alanları keşfediyoruz.

Bu bor sağlıkta bir işe yarar mı? Bu bor malzeme teknolojisinde, ilaçta, çimentoda, tekstilde bir işe yarar mı? İşe yarayacağı birçok keşfedilmemiş alan var ve bizde onlar yavaş yavaş keşfediyoruz. Boru katma değere dönüştüren bir çaba içerisindeyiz.''

Önemli olan bu rezervin çokluğu değil, bu malzemeye dayalı ürünlerin çokluğunu geliştirmek olduğunu belirten Ergün, ''Yoksa malzeme bol ama ona dayalı ürünler ne kadar bol. Bunları arttırmamız lazım. İşte bu nedenle bor rezervlerimizin çok daha yüksek değer kazanması için borun kullanıldığı yeni alanların keşfine daha fazla önem vermemiz gerekiyor. Bor minerallerini buradan çıkartalım dünyaya ham madde olarak satmak doğru bir düşünce değil, terk edilmiş bir düşüncedir. Çünkü, katma değer ham maddeden ziyade, nihaiyi ürünlerle ortaya çıkıyor. Bu nedenle bu amaçları gerçekleştirmek için kurduğumuz Bor Enstitüsü özel sektörlerle iş birliği yaparak borun keşfedilmemiş alanlar keşfediliyor ve önemli bazı gerçekler ortaya çıkıyor'' diye konuştu.

Kırklareli Valisi Mustafa Yaman da kentin ekonomisinde sanayi sektörünün payının yüzde 59, hizmet sektörünün payının yüzde 31, tarım sektörünün payının ise yüzde 10 olduğunu belirtti.

Kırklareli'nin milli gelir sıralamasında kişi başına düşen 17 bin 493 TL ile 9'uncu sırada yer aldığını hatırlatan Vali Yaman, ''Kişi başına tüketilen elektrik enerjisi bakımından 4'üncü sırada, sanayi elektriği tüketiminde ise 5'inci sıradadır. Sayın Başbakanımız ve zat-ı alinizin özel ilgi ve desteği ile son yıllarda özel sektörümüz ARGE çalışmalarına büyük önem vermektedir. NNT Nanoteknolojileri Bor Ürünleri Anonim Şirketi firmamız bunun en güzel örneklerinden biridir. Bu durum, ülkemizin, dünya ticaretinde, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerle yer aldığının ve alacağının da ayrı bir göstergesidir'' diye konuştu.

NNT Nanoteknoloji A.Ş İcra Kurulu Başkanı Cafer Akın ise ARGE Merkezi'nin açılışına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve diğer katılımcılara teşekkür etti.

Konuşmalardan sonra Bakan Ergün ve beraberindekiler NNT Nanoteknoloji A.Ş Ar-Ge Merkezi'nin açılış kurdelesini kesmelerinin ardından, bahçede ultra güçlendirilmiş alüminyum zırh tanıtımına katıldı. Bir polis memuru tarafından, silahla alüminyum parçasına ateş edilerek, kurşun geçirmezliği test edildi. Daha sona akın NNT Nanoteknoloji A.Ş İcra Kurulu Başkanı Cafer Akın, Bakan Ergün'e BORPOWER olarak bilinen nano teknoloji yağlayıcıları, savunma sanayi, uzay sanayi, temiz enerji sektörü, alternatif tıp, ağır sanayi, elektronik, bilişim teknolojileri çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

KIRKLARELİ TEMASLARI…

Bakan Ergün, Kırklareli’ndeki temasları kapsamında ilk olarak Vali Mustafa Yaman'ı makamında ziyaret etti. Daha sonra AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Bakan Ergün, Kırklareli Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ile Kırklareli Üniversitesini ziyaret ettikten sonra kentten ayrıldı.