NANOBOR ALAŞIM ÖZEL POLİMERLER

Bugün yaygın olarak kullanılan naylon, plastik, lastik ve polivinil klorür (PVC) bilim adamlarının tamamen yapay malzeme üretme çalışmalarının sonucunda ortaya çıkmıştır. Plastikler bilimsel adıyla polimerler iş yerlerinden evlere, evlerden sokaklara kadar birçok yerde kullanılmaktadır.

Askeri sahada ve uzay teknolojisinde kullanılan araçların hafif olması çok önemlidir. Elektronik devreler ve bataryalar polimerlerden yapıldığı takdirde, kullanılan bu araçların ağırlığı yaklaşık %90 oranında azalmaktadır. Motor bloğu alüminyumdan olan, birçok aksamı sert plastikten ve elektrik devreleri iletken polimerlerden yapılan bir otomobil, çok hafif olacaktır. Nitekim Avrupa’da Rover R-50, BMW ve Amerika’da Chrysler firmaları motor bloklarında POLİMER alışımlar kullanmaya başlamışlardır.

NNT Nanoteknoloji A.Ş. nanoteknoloji uzmanlarının üretmiş oldukları MCDP ve BOR uç ürünlerinden geliştirdikleri ST.POL (Çelik Poliamid) ile motorların hareketli ve darbeye maruz kalan çelik parçalarının yerine ikame olacak, çelikten daha dayanıklı malzemelerin üretilebileceği ispatlanmıştır.

Tekstil sektöründe RING sistemi çalışan entegre iplik fabrikalarında loifer’ler (taşıyıcı kancalar) NNT Nanoteknoloji A.Ş. tarafından prototip üretimi yapılmış, günümüzde kullanılan taşıyıcı kancalardan %600 daha dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu İstanbul’da yapılan deneyler sonucunda bu sarf malzemelerin (1/6) altında rakamlara düştüğü görülmüştür.

Ayrıca otomotiv, elektronik cihazlar, matbaa makineleri, fotokopi ve ileri teknoloji cihazlarında kullanılan hareketli ve darbeye maruz kalan aksamlar, yurtiçi ve yurt dışı pazarlar için üretilecektir.

Polimer-Poliamid molekülleri MCDP ve BOR molekülleri ile modifiye edilerek, uçaklarda, arabalarda, traktörlerde, koruyucu ve aşındırma azaltıcı kaplamalarda kullanılabilecektir.

MCDP ve BOR ile Modifiye edilmiş bu kauçuk benzeri malzemeler mükemmel sertlik, darbe dayanıklılığı, aşınma mukavemeti, yüksek ısı absorbe özelliği, kopma mukavemeti, elastikiyet (esneklik) ve yapısal özelliklere sahiptirler.

Bu özellikleri gelecekte çeliğin yerine ikame edilebileceği gibi, kullanıcıya maliyet ve hacim olarak büyük avantajlar ve açılımlar sunacaktır.